אין ספק שחיי ישתפרו מאוד אם אוכל ליישם את שיטת האקומי כמשתתפת בקבוצה, כמנחה ובכלל. זהו כלי רב עוצמה; הומאני בצורה יוצאת דופן, מלא אהבה וחסד ומאפשר לכל אחד מאיתנו להיות - באופן שיוויוני וחסר פניות, בגישה חכמה ואנושית, מלאת תקווה לריפוי.

(ע', בוגרת קורס האקומי)

קורס האקומי למטפלים ולמנחים

בחזרה לדף הקורסים והסדנאות הראשי »

מטרתו של הקורס למטפלים היא להפגיש את המשתתפים בו עם העמדה התודעתית המיוחדת להאקומי: גישה של קשב ונוכחות המאפשרת מגע מלא יותר עם החוויה באשר היא,ותומכת באופן מיטבי בתהליך ריפוי הנובע מעצמו.

ההיבטים הבסיסיים של גישה זו מוצגים בקורס על דרך ההתנסות, ואלה הם: התמקדות בחוויה הנוכחית של העצמי והזולת על כל מישוריה, נוכחות אוהבת וגישה ניסויית.

העבודה בגישת האקומי מבוססת על הדיאלקטיקה שבין פנים לחוץ. המשתתפים מתנסים בהפניית הקשב שלהם פנימה והחוצה לסירוגין, ומקבלים הזדמנויות לחקור את תגובותיהם הפנימיות ואת האופן שבו אלה משפיעות על הדרך בה הם תופסים את הזולת ומתייחסים אליו. הקשב מתמקד בחוויה הנוכחית של העצמי והאחר על כל מישוריה: גופניים, רגשיים, מחשבתיים, מילוליים ולא מילוליים. סוג הקשב הדו-כיווני הזה מסייע למטפל לחוש באופן ממוסך פחות את עצמו, את האדם שעימו, את התלות ההדדית שביניהם ואת דקויותיהם של התהליכים המתרחשים.

כשרואים את האחר ואת העצמי לעומק, טוב לעשות זאת בסביבה בטוחה ולא פולשנית. לכן היבט חשוב של גישת האקומי הוא טיפוח 'נוכחות אוהבת' (Loving Presence). נוכחות אוהבת היא עמדה תודעתית הקשורה לאיכויות מסוימות של קשב, תפיסה ורגש. אפשר לשבת במחיצתו של אדם, להפנות חלק מתשומת הלב שלנו לתכונות היפות שלו, לראות מה בהופעתו, באישיותו ובכל מה שהוא מקרין נוגע בנו באופן מרחיב, מרגש אותנו, מעורר בנו התפעלות, הערכה או השראה. אפשר אז באופן מודע להרשות לטוב הזה למלא אותנו, להזין אותנו ולגרום לנו הנאה ושמחה. נוצר אז מצב תודעה שנשען על הכרה ביופי, על סקרנות ופליאה, על היעדר שיפוטיות ועל תחושת שותפות אנושית עמוקה. מצב תודעה זה מוקרן החוצה, והזולת חש אותו במודע או שלא במודע. הוא מגיע אליו ומחולל שינוי בתחושותיו וברגשותיו, ויוצר מעגל הדהוד בעל השפעות מיידיות וארוכות טווח על רווחתם של השותפים לתהליך. הנוכחות האוהבת מייצרת מרחב בטוח, בונה את מערכת היחסים הטיפולית, ומזינה גם את המטפל עצמו.

העבודה בשיטת האקומי מבוססת על גישה ניסויית. כל תרגיל והתנסות נעשים שלא על-מנת לתקן, לשנות או דחוף לכיוון הנתפס כרצוי, אלא מתוך סקרנות אמיתית ונכונות לשהות, ולו לזמן-מה, בפתיחות שבאי-הידיעה. הדבר מאפשר להציץ פנימה בכנות ולראות את החומרים המסויימים הנוכחים שם באמת: מבלי לדחות או לצנזר, מבלי שהדעות המוקדמות שלנו על עצמינו ימנעו מאיתנו להיות מופתעים או לגלות עוד. הדבר מאפשר גם למלא את תפקיד המטפל באופן שאינו נאחז בתוצאות, באופן שרואה נכוחה ותומך במה שרוצה לקרות.

הקורס הנוכחי מאפשר התנסות ראשונית בהיבטים אלה של שיטת האקומי ואינו מלמד את השיטה בכללותה.
לשם כך ראו את תוכנית ההכשרה התלת-שנתית
.


ניתן להזמין קורס האקומי בקבוצה מאורגנת של 8 משתתפים ומעלה. להזמנת קורס ולפרטים נוספים אנא צרו קשר.

האקומי היא יישום של הרוח הבודהיסטית בהקשר של יחסים בינאישיים ופיתוח מנהיגות; זוהי דרך לפתח רגישות ומודעות כלפי העצמי והאחר, גישה איכפתית ומקבלת ותיקשורת לא אלימה; ללמוד וליישם הלך רוח של הובלה קשובה, מתוך נוכחות מלאה וחסרת מאמץ.

הפעילות בהאקומי היא חווייתית, ומבוססת על התנסות ישירה ולא על הרצאות תיאורתיות; זאת מתוך ההבנה ששינוי אמיתי הינו תוצאה של ידע מעשי ומתרחש רק לאור חוויה חדשה. לאחר כל תרגיל מוקדש זמן לדיון, לעיבוד החוויה ולהבנתה. בנוסף, בהאקומי מתייחסים לכל מישורי החוויה, ולוקחים בחשבון גם את הגוף ואיתותיו כמקור מידע עשיר ומרתק. הדגש המושם על המצב התודעתי ותשומת הלב המופנית אל מה שמעבר למילולי ולמושגי מאפשרים מפגש עם מידע חדש על עצמנו ועל אחרים וביקור בטריטוריות פנימיות שהיו עד כה מחוץ להישג ידינו.

בין המיומנויות המתורגלות בסדנאות:

  • נוכחות מלאה ולא שיפוטית;
  • הקשבה מקבילה (פנימה והחוצה אל האחר);
  • קריאת רמזים לא מילוליים לחוויית האחר;
  • היכרות עם תגובותינו הפנימיות והשפעותיהן על סיטואציות שונות;
  • מפגש לא פולשני עם הדרך בה אנו נתפסים ע"י אחרים;
  • בחינת עמדת המנהיג - הקשבה תוך כדי דיבור; הנחייה מתוך נינוחות.

בחזרה לדף הקורסים והסדנאות הראשי »